Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Skończył tylko szkołę podstawową, po której rozpoczął pracę w inspektoracie katastralnym. Stroop miał pociąg do centralnych urzędów. Ponieważ stanowił typ asteniczny imponowały mu atletyczne ramiona i zapaśniczy tors. Lubił sport, był wrażliwy na piękno przyrody, ale najbardziej na żołnierskie i nacjonalistyczne tradycje swego narodu. Po wybuchu „narzuconej wojny”, czyli I wojny światowej, Jurgen Stroop zaciągnął się ochotniczo do 55 pułku piechoty. Nienawidził Francji i Francuzów. Jednakże nawet w celi nie był w stanie uniknąć gestów i słów świadczących o tym, że we Francji skóra mu cierpła ze strachu. Został tam ranny w łopatkę, dzięki czemu powrócił do kraju w glorii chwały. Jako kombatant odznaczony za odwagę był uwielbiany przez kobiety i podziwiany przez dzieci.

Stroop miał we krwi kult wojny jako instrumentu porachunków i metody zagarnięcia dóbr dla siebie i dla swego kraju. Jego wyznania na temat ten charakteryzowały się wysokim poziomem sformułowań, odbiegającym od codziennego języka Stroopa. Ten posłuszny umysł w sposób mechaniczny przyswoił sobie słownictwo propagandy i szkoleń partyjnych NSDAP.
„Wojna jest selekcyjnym zabiegiem biologicznym i psychologicznym – mówił – koniecznym dla każdego narodu. Tylko ludzie o duszy rycerza mogą dostąpić przywileju odczucia i zrozumienia tej wyższej kategorii przeżyć, jaką jest wojna”.
Głosił również hasło, że „wojna to najlepsze wrota do wolności”.

Po zakończeniu I wojny światowej przebywał w Polsce, na Litwie, Białorusi, Polesiu, w Galicji, ale niewiele na linii frontu. Lubił być żołnierzem, ale bał się walki.
„Stroop to zdecydowany podoficer. Odpowiada mu życie koszarowe, regulamin służby wewnętrznej, ślęczenie nad wykazami kompanii i pułku. Kaligrafuje tam, kreśli. Nie wyobraża sobie lepszej szkoły życia niż pruski dryl. Zazdrośnie patrzy na monokl oficerski. Pije rozkazy z ust szefów. Brutalnie połajanki i wymyślania oddaje z nawiązką szeregowcom. Wśród podwładnych mu pupilków – co nie skarżą się na ostre traktowanie umieją organizować jedzenie”.
Podczas pobytu w Brzeżanach poznał dziewczynę, w której się zakochał i chciał ją poślubić. Krok ten odradziła mu rodzina. Po latach stwierdził, że była to dobra decyzja, gdyż po ślubie ze Słowianką jego dzieci byłyby mieszańcami, a on nie mógłby zrobić takiej kariery w SS. A więc poglądy nacjonalistyczne miał ugruntowane i poparte przez środowisko jeszcze przed wstąpieniem do NSDAP.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


  Dowiedz się więcej
1  cytaty
2  Meldunek gen. SS Jurgena Stroopa z XII 1943 r.
3  Rozmowy z katem - opracowanieKomentarze
artykuł / utwór: Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie    Tagi: