Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
I wojnę zakończył z nastrojem krzywdy i poczucia niespełnienia, na tak podatnym gruncie rozwijały się hasła nacjonalistyczne. Zresztą taka sytuacja panowała w całym Detmoldzie, a postawa Stroopa ilustrowała postawy większości z mieszkańców. Chodził po mieście w wysokich butach i podbijał serca miejscowych panien. Ożenił się wkrótce z panną z towarzystwa, córką pastora. Powoli awansował w pracy. Żona urodziła mu córkę – Renate. Był rozczarowany, że pierwszego nie spłodził syna. Czuł się dumny z teścia pastora, ale nie doceniał jego wartości, sprzedał jego cenną bibliotekę nie znając jej wartości.

Dom trzymał żelazną ręka. Wyznawał zasadę, że dla kobiet przyporządkowane są dzieci, kuchnia, kościół.
„W głowie miał myśli, jakie podawała prasa”.
Do ugrupowań hitlerowskich wstąpił w 1932 roku. Szybko okazał się niezwykle cennym nabytkiem. Był systematyczny, wierny i wierzący w każdą odgórnie podaną prawdę. Szybko rosło jego znaczenie, komenderował, rozkazywał.

W wyborach w 1932 i 1933 roku hitlerowcy zdobyli w Detmoldzie największą ilość głosów w skali światowej. Niemała w tym zasługa Stroopa, który automatycznie również awansował w hierarchii partyjnej. Nie bał się używać terroru, bicia, podpaleń by pomóc partii zwyciężyć. Tacy ludzie potrzebni byli władzy, został więc szefem policji w Lippe i brał udział w masowych okrucieństwach by umocnić władzę. Poznał osobiście Hitlera i Himmlera – zawsze nawet w więzieniu mówił o nich z uwielbieniem. Dzięki wstawiennictwu tego ostatniego został oficerem SS. W 1934 roku wraz z rodziną przeniósł się do Munsteru, gdzie żona powiła pierworodnego syna Jurgena. Chłopiec w kilka dni po porodzie zmarł za co Strop obwiniał żonę. W tym czasie Strop zmienił imię z Józef na Jurgen. Zrobił to na cześć syna i by w pełni zamanifestować swą przynależność do narodu (Jurgen brzmi bardziej germańsko).

Stał się ważny, przesiąkł propagandowymi sloganami, które powtarzał także w wiele lat później, już w więzieniu. Mimo iż matka wychowała go jako katolika, głosił hasła, że Jezus był pół-nordykiem, bo jego matka zaszła w ciążę z Germaninem. Przeniósł się następnie do Hamburga, gdzie żona urodziła mu syna Olafa . Bywał na zjazdach nazistowskich, chwalił ich atmosferę, jeździł też na kursy i szkolenia, z których czerpał swą wiedzę o teorii ras. Był jej zagorzałym zwolennikiem, dlatego też został wybrany do likwidacji warszawskiego getta. Z Hamburga został oddelegowany do Liberca i Karlovych Varów w Czechosłowacji.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


  Dowiedz się więcej
1  Meldunek gen. SS Jurgena Stroopa z XII 1943 r.
2  cytaty
3  Krótka historia warszawskiego gettaKomentarze
artykuł / utwór: Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie    Tagi: