Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Z początkiem II wojny światowej przeniesiony do Poznania, gdzie był odpowiedzialny za masakrę wielu osób. Potem był w Rosji, na Kaukazie, na Ukrainie. Nigdy jednak nie znajdował się na pierwszej linii frontu, bał się tego, jednak zawsze znalazł sobie odpowiednią wymówkę by nie uczestniczyć w bezpośrednich walkach. Zawsze posłusznie, bez zastanowienia wykonywał wszystkie rozkazy, podlizywał się zwierzchnikom, gardził podwładnymi. Na Ukrainie budował autostradę używając jako siły roboczej jeńców. Jako wrażliwy na piękno natury zakochał się w ukraińskich stepach i marzył, że po zakończeniu wojny osiądzie tam na stałe w małym dworku i będzie hodował konie. Ukraińców miał wykorzystywać jako tanią siłę roboczą degradowaną za pomocą alkoholu.

Z Ukrainy odwołał go rozkaz Himmlera z dnia 15 kwietnia 1943 roku, który skierował go do Warszawy, by zajął się likwidacją getta. W Grossaktion in Warschau Jurgen Strop
„uśmiercił 71 tysięcy Żydów polskich i zmienił dzielnicę mojego miasta w pustynię gruzu”
– pisze Moczarski, dodając, że uporządkował wypowiedź Stroopa na temat likwidacji getta, ale nie ubarwiał jej ani nie poprawiał. Nowe zadanie Strop potraktował jako wielkie wyróżnienie, był w końcu wielkim specjalistą od kwestii żydowskiej i miał niemałą wprawę już na Ukrainie.

Dodatkowym atutem był fakt, iż wcześniej dowodzący akcją oficer nie spisał się zbyt dobrze. Na tym tle Stroop mógł wykazać się swą wiedzą zdobytą na szkoleniach i umiejętnościami przywódczymi. Był niezwykle oddany sprawie i uznawał rozwiązanie kwestii żydowskiej za sprawę priorytetową, gdyż Żydów uznawał za podludzi. Poglądy te głosił nawet w więzieniu. O likwidacji getta opowiadał jak o podniecającym zadaniu, w którym mógł się sprawdzić i udowodnić zwierzchnikom swą przydatność. Przed podjęciem funkcji zrobił potajemną inspekcję za murami getta, gdzie „nałykał się smrodu żydowskiego”. Traktował tę robotę jak zwykła pracę w biurze, po której wraca się do domu, bierze kąpiel, zjada ulubione knedle i nie myśli się o niczym. Wśród okropności własnych czynów dostrzegał piękno przyrody, rozwodzi się nad pięknem kwietniowego poranka, w którym rozpoczęła się akcja. Jest przekonany, że „polscy bandyci” pomagali „żydowskim bandytom”.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


  Dowiedz się więcej
1  cytaty
2  Rozmowy z katem - opracowanie
3  Krótka historia warszawskiego gettaKomentarze
artykuł / utwór: Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie    Tagi: