Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po działaniach w Warszawie Strop został przeniesiony do Grecji, gdzie działał na stanowisku wyższego dowódcy SS i policji. Następnie był szefem policji w Wiesbadenie. Żył wtedy jak król, zbierał porcelanę, a jego ośmioletni syn w mundurze esesmana pilnował ogrodników. Strop zajmował się tam likwidacją dywersantów oraz lotników amerykańskich, za co po wojnie został skazany przez Amerykanów na śmierć.

Wiele mówił o puczu generałów, który stanowczo potępiał, a skazanie ich na śmierć uważał za słuszne, w końcu ośmielili się wystąpić przeciw najwyższej władzy. Ani przez moment nie solidaryzuje się z jakąkolwiek postacią „opozycji generalskiej”. Nie przyjmuje do wiadomości, że oficerowie chcieli przede wszystkim ratować Niemcy, Stroop potępił ich jednoznacznie w swej koncepcji „wierności”. Dla niego to byli zdrajcy. Nie wdaje się on w żadne dywagacje na temat co było motywem tej opozycji. Chwalił się, że na polecenie Himmlera upozorował samobójstwo gen. von Klugego. Trwał do końca przy Himmlerze, wierzył w niego i zwycięstwo III Rzeszy, ufał mu bezgranicznie. Przyznał, że bał się popełnić samobójstwo, więc nie poszedł w ślady swego idola – Himmlera. Gdy oskarżono go o wymordowanie lotników amerykańskich tłumaczył się rozkazem zwierzchników obowiązkiem żołnierza, którego jest wypełnianie owych rozkazów. Nie ma poczucia odpowiedzialności, czci wojnę, na której ma lać się krew. Liczy się ogólne zwycięstwo nie pojedynczy żołnierz.

Podczas Rozmowy z księdzem Rothem w celi amerykańskiego więzienia na wieść, iż ten modli się za cały świat, powiedział
„ On modli się za słabych, pobitych, upokorzonych i zgnębionych. A przecież tylko silni są godni uwielbienia”.
Mimo klęski Niemiec i tak uznawał się za silniejszego. Podczas warszawskiego procesu, który odbył się w 1951 roku nie przyznał się do niczego. Odpowiedział
„ Nie zastanawiałem się. Otrzymałem po prostu taki rozkaz.”
Wykonywał swe funkcje jak maszyna. Nie zastanawiał się nad ich słusznością, ani nad faktem, że cały świat zwrócił się przeciwko nim. Został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonany został 6 marca 1952 roku.

Taki właśnie oficer SS ze swą zawrotną karierą okazał się typowym przedstawicielem ówczesnej nacji niemieckiej. Jurgen Stroop był hitlerowcem typowym począwszy od cech mikro- i makrogrupowych swego środowiska i swego narodu (rodzina drobnego funkcjonariusza o tradycjach nacjonalistycznych, nietolerancji i nienawiści do klas niższych, a kierująca się kultem władzy), kończąc zaś na postępowaniu ludobójczym w imię obłąkanej doktryny.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


  Dowiedz się więcej
1  Meldunek gen. SS Jurgena Stroopa z XII 1943 r.
2  Krótka historia warszawskiego getta
3  Rozmowy z katem - opracowanieKomentarze
artykuł / utwór: Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie    Tagi: